Apple berie ochranu a šifrovanie osobných údajov v zariadeniach vážne.
Nasvedčuje tomu v podstate minimum aktívnych vírusov a hacknutí zariadení v porovnaní s Android smartfónmi. Manuálne prelomiť zabezpečenie iPhonu alebo iPadu sa podarí len špičkovým hackerom aj to zariadenie musia mať fyzicky v ruke. Spomeňme prípad strelca v San Bernardine v Kalifornii USA, ktorý vyústil až do súdnej ťahanice medzi FBI a Apple o vytvorení špeciálneho prístupu tzv. „zadné vrátka“, ktoré by umožňovali zločincom prípadne vstúpiť do smartfónu a predikovať teroristické činy, prípadne im zabrániť. Bohužiaľ tieto možnosti by sebou priniesli aj obrovskú zodpovednosť. Ako varoval Edward Snowden žijúci v exile, USA monitoruje svojich občanov podľa hesla „Big Brother is watching you„. Obviňuje agentúry ako FBI, CIA, NSA a iné z cieleného monitorovania a odpočúvania konverzácie a telefónnych hovorov občanov ako aj ostatných obyvateľov Zeme. A tak vznikla obava, či sa pod zámienkou terorizmu nesnaží FBI nájsť si celoplošne cestu do smartfónov každého z nás. Nakoniec Apple nepristúpil na podmienky FBI a FBI najali hackerov, ktorí teroristov iPhone 5C odomkli.
iOS 10 urobí váš iPhone ešte bezpečnejším
Pri predstavení iOS 10 na WWDC 2016, Craid Federighi vysvetlil, „že aplikácie a služby ako FaceTime, iMessage sú štandardne aktivované end-to-end šifrovaním (systém, v ktorom informáciu sú schopní prečítať len jej odosielateľ a príjemca).
Na mnohých funkciách využívajúcich analýzu obsahu, ako napríklad nové zoskupovanie fotografií do „Memories“, celý proces analýzy prebieha priamo na danom zariadení, takže informácie cez žiadneho sprostredkovateľa neprechádzajú.“
Úž iOS 9 a prichádzajúci iOS 10 zabezpečujú konkrétne údaje používateľov do tak výraznej miery, že ani Apple samotný nedokáže priradiť koknrétne údaje k danej osobe. A už vôbec nie nejaké spravodajské agentúry. Stretli sme sa aj s presvedčením, že Apple nepoužívať, lebo Touch ID (odomykanie odtlačkom prsta) je odosielané do CIA v USA. Tak táto teória vždy pobaví, určite ešte zopar jedincov ju bude ochotne bez dôkazov šíriť ďalej.
Touch ID odtlačok je uchovaný v zariadení a neodosiela sa do žiadnej spravodajskej agentúry.
Ak už chceme spochybňovať vyjadrenie Apple a vlastne každé vyjadrenie negovať výrokom: „že im nemôžeme veriť“ tak to už sa môžeme pripojiť ku konšpiračný teóriam o plochej, prípadne dutej Zemi, mimozemských základniach na druhej strane Mesiaca, prípadne o hologramovom Mesiaci (ako môžu byť mimozemské základne na odvrátenej strane mesiaca, ked je hologram ?!) až po fingované pristátie astronautov Apollo na Mesiaci, ktoré bolo vlastne natočené v štúdiách Hollywoodu. Ale to sme sa už trošku stratili…
Odpoveďou na takéto debaty a teórie nech nám je scénka z českého komediálneho filmu “ Dědičství aneb, kurvahošigutntág“, kde sa Bohumil Stejskal (Bolek Polívka) v hoteli pýtal doktorovej ženy, či „věří v Boha“ a hlavne jeho odpoveď na doktorkin komentár, že „Ne, protože nejsou dúkazy…“ 😀
„a vaši …. jsem taky neviděl a věrím,, že ji máte…“
Apple iPhone je jedno z najlepšie zabezpečených zariadení na trhu, je šifrované 3 spôsobmi.
Ako spomenul na WWDC 2016 Federighi vo svojej prezentácii, firma Apple v súčasnosti využíva tri techniky šifrovania:
hašovanie je kryptografická funkcia, ktorá, zjednodušene, vstupné dáta nenávratne pomieša
podvzorkovania (subsampling) uchováva iba časť dát, komprimuje ich
„noise injection“ medzi dáta užívateľov vkladá náhodné generované informácie

Podľa tohto vzoru tzv. diferenčné súkromie (differential privacy) je určitý princíp, ktorý nie je len anonymizačným procesom odstraňujúcim informácie o subjektoch z dát o ich správaní. Diferenčné súkromie poskytuje matematický dôkaz, že nazbierané dáta je možné priradiť len ku skupine a nie jednolivcom , z ktorých sa skupina skladá.
Federighi na pódiu Aarona Rotha citoval: „Široké integrovanie diferenčného súkromia do technológií Apple je vizionárske a jednoznačne z Apple robí lídra v súkromí medzi dnešnými technologickými firmami.“
Aj samotný Aaron Roth profesor z Pensylvánskej univerzity, ktorý sa diferenčným súkromím zaoberá potvrdil, že Apple sa súkromím a šifrovaním zaoberá naozaj dobre.