Súdiť sa s megakorporáciou je na prvý pohľad ľahké a finančné zaujímavé. Predstaviť si, že kalifornská korporácia vám prebrala nápad a následne si uzná chybu a vám vypltí obrovské odškodné, tak to si viemme predstaviť. Niekedy to však niektorí jedinci a spoločnosti skúšajú za aždú cenu a aj keď v Amerike tieto spory prebiehajú ináč ako u nás, jedno je v šak isté. Aj v AMerike logika nepustí a nedá sa vždy všetko vysúiť. Napríklad texaská spoločnosť zažalovala Apple za to, že iPhone vie telefonovať a posielať e-mailové správy. Zaujímavý je aj prípad, v ktorom dôchodca zažaloval Apple, že mu v Apple Store kompletne vymazali iPhone. Teraz muž z Floridy podal žalobu proti Applu s tvrdením, že iPhone, iPad a iPod porušuje jeho vynález z roku 1992, v ktorom nakreslil Thomas S. Ross „elektronické čítacie zariadenia (ERD)“.
Ako vznikla kauza?
Medzi 23. májom roku 1992 a 10. septembrom 1992 Ross namaľoval tri technické zariadenia, ktoré sa skladajú z plochých obdĺžnikových dosiek, ktoré majú zaoblené rohy. Tiež autor do návrhu zakreslil dotykovú plochu, ktorá nikdy predtým nebola u mobilných telefónov použitá.
Ross vytvoril nákres prístroja, ktorý by umožnil čítať príbehy, romány, novinové články. Tiež by na ňom bolo možné sledovať obrázky, videoprezentácie, všetko by bolo zobrazované na dotykovej obrazovke, ktorá by bola podsvietená. Ďalej si predstavoval, že bude ERD zahŕňať komunikačné funkcie a telefón bude obsahovať aj modem. Do ERD by išli vkladať pamäťové SD karty.
Ross si zaregistroval úžitkový vzor v novembri roku 1992, ale žiadosť bola zamietnutá po tom, čo v apríli 1995 US Patent and Trademark Office ohlásil, že Ross nezaplatil požadované poplatky za registráciu.
V roku 2014 predložil Ross technické výkresy znova.
Žalobca povedal, že došlo k veľkej a nenapraviteľnej ujme, ktorá nemôže byť kompenzovaná alebo meraná v peniazoch. Napriek tomu Ross od Apple požaduje minimálne 10 miliárd dolárov za autorský honorár.
Nám osobne sa zdá, že veľké šance na výhru nemá. A čo si myslíte vy?