O tom, že Apple vyrába svoje zariadenia v Číne (FOXCONN), sa vedú dlhé diskusie už pár rokov. Mnoho ľudí volá o tom, aby spoločnosť presunula aspoň časť výroby do USA, od čoho si sľubujú vytvorenie nových pracovných miest a podporu domácej ekonomiky. Táto téma je tiež veľmi populárny u politikov. Napríklad republikánsky kandidát na prezidenta, Donald Trump, sa nechal viackrát počuť, že chce prinútiť Apple k tomu, aby začal vyrábať v USA svoje zariadenia, podľa hesla #makeamericagreatagain . Jeden profesor z MIT spočítal, koľko by vlastne taký iPhone made in USA stál.
Celý výpočet nie je tak jednoduchý, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Je potrebné vziať do úvahy, či by sa v USA iba dávali dohromady privezené komponenty, alebo by sa aj tie vyrábali na americkej pôde. Cena samotného poskladanie jednotlivých komponentov dohromady tvorí vraj zanedbateľnú časť nákladov. Štúdia z MIT hovorí o sume medzi 4 a 10 dolármi.
Existujú dva scenáre
Prvý scenár počíta s výrobou komponentov v Číne a následný dovoz do USA, kde by bola len montáž. V tejto situácii by vraj celková cena telefónu vzrástla o nejakých 30-40 dolárov. Dôvodom nie je len drahšie pracovná sila, na rozdiel od Číny, ale najmä oveľa drahšie logistika, ako jednotlivých komponentov, tak potom ďalšej distribúcie telefónov po Amerike a do sveta. Autor navyše argumentuje tým, že vzhľadom na postupnú automatizáciu výroby, by to vo finále až tak veľa nových pracovných miest neprinieslo. Navyše by sa musela vybudovať nová výrobná hala, takže by bolo zavedenie automatizovaných liniek ďaleko rozsiahlejšie a modernejšie, čím by sa ešte viac zmenšovala potreba bežných pracovníkov.
Druhý scenár, ktorý naznačuje, že by sa všetky komponenty vyrábali v USA, vyzerá ďaleko hrozivejšie. Pre výrobu iPhonov, iPadov a Macov Apple spolupracuje so 766 dodávateľmi, ale z USA ich je však len 69. Viac ako polovica dodávateľov je z Číny a ďalšie veľká časť z Japonska a Taiwanu. Kompletné presunutie výroby do Ameriky by preto znamenalo ďalší nárast o viac ako 100 dolárov. Najmä kvôli nutnosti postavenia potrebnej infraštruktúry a tovární. Ďalším problémom je potom fakt, že sa v iPhone nachádza napríklad aj vzácne kovy, zlato, striebro a iné prvky, ktoré sa v USA jednoducho nevyskytujú, teda by bol potrebný ich dovoz do USA. Kompletný výrobný proces so všetkým by teda za týchto okolností stál o nejakých 130-150 dolárov viac. Je pravdepodobné, že väčšina zákazníkov o takúto prirážku nestojí pri už tak drahom zariadení akým iPhone momentálne je.
zdroj: letemsvetemapplem.cz