Apple riešenie prenosného „notebooku“ je jedno z najpríjemnejších, dizajnovo najzaujímavejších samo o sebe. Jemné, čisté spracovanie dizajnu, hliník, ktorý umožňuje vynikajúce odvádzanie tepla ako aj vďaka svojej nízkej váhe vás nezaťažuje prebytočnou hmotnosťou.
Problém však nastáva ak pracujete na náročnejšom strihu videa, úprave fotiek alebo hrajete nejakú hru, zrazu ucítite, že sa váš MacBook prehrieva. Elegantné riešenie nasávaného vzduchu ako aj vyfukovaného vzduchu je jednoznačne dizajnovo na vysokej úrovni. Je však už menej príjemné pracovať na teplom MacBooku. MacBook nemá vodné chladenie, preto za jeho chladenie zodpovedá telo z hliníku a vetracie otvory.
Prinášame vám zopár rád ako zamedziť prehrievaniu vášho MacBooku.
Zabezpečte dostatočný prívod a odvod vzduchu na MacBooku
Tým, že je MacBook z hliníka, zvláda klasické „izbové“ chladenie sám. Notebooky s plastovými krytmi neodvádzajú teplo tak dobre a preto potrebuju aj v „standby“ režime určité chladenie. Tým pádom sa zvyšuje hluk, ktorý je nepríjemný pri dlhodobom používaní.
MacBook klasické browsovania po internete, prípadne kancelársku prácu zvláda bez pustenia ventrilátorov na ochladzovanie tela, len klasickým odvodom tepla vďaka hliníkovému telu. Udržuje konštatnú teplotu od 30 – 40 °C a ventilátor chladí MacBook približne 1200 otáčkami. Ventilátor na MacBooku nepočujete.
Neodporúčame pracovať s MacBookom na textilných materiáloch. Postel, periny, paplóny. To všetko sú zachytávače prachu, ktoré bránia prívodu vzduchu do notebooku, prípadne ho nasávajú aj s pracom, ktorý zanáša vnútro zariadenia a bráni cirkulácii vzduchu a sťažuje otáčanie ventilátora, čo môže viesť k jeho poškodeniu.
Aktívna alebo pasívna podložka pod MacBook ? 2 – 5 °C
Ak pracujete na stole, kde má MacBook dostatočný prívod vzduchu (pokiaľ sa dá, tak čo najchladnejšeho) vystačíte si pravdepodobne iba s pasívnou podložkou pod notebook, prípadne aj bez podložky pod váš MacBook.
Ak však pracujete denne na zložitejších úlohách, ktoré MacBook vďaka svojmu výkonu zvláda bez problémov, potrebujete pracovať čo najdlhšie s čo najoptimálnejšou pracovnou teplotou vášho MacBooku. K tomu vám výborne poslúži aktívna podložka pod notebook ( MacBook ). Výhody aktívneho chladenia však so sebou prinášajú aj nevýhody a tou môže byť napájanie na USB. V prvom rade MacBook Air má dva USB porty, z ktorých mu tým pádom jeden obsadíte. V druhom rade je spotreba energie vášho MacBooku, ktorá sa tým pádom zníži.
Pri podložke pre MacBook dokážete teplotu stabilne držať v priemere o 3°C menej oproti klasickému používaniu. Pri aktívnej podložke dokážete úplne hravo znížiť v priebehu pár minuút teplotu prehriateho notebooku aj o 30 °C.
Aplikácia, ktorá reguluje otáčky ventilátora a zabráni prehrievaniu MacBooku
Podarenou aplikáciou, ktorá splní vaše jednoduché očakávania je napríklad Macs Fan Control, ktorá výborne poslúžia na uchladenie prehriateho MaCBooku. Táto aplikácia vám umožňuje konktrolovať teplotu komponentov MacBooku ako napríklad batériu, SSD disk, CPU a viaceré iné parametre. Jednoduchá a intuitívna aplikácia sa dokonca zobrazuje aj v hornej lište a prechodom na ikonu ventilátora zobrazuje aktuálny počet otáčok. Po rozkliknutí si viete nastaviť jednoducho hodnotu na koľko tisíc otáčok sa má točiť ventilátor poprípade upraviť si medzné hodnoty jednotlivých súčiastok MacBooku.
Veľmi dobrá aplikácia – odporúčame si ju stiahnuť a nainštalovať do MacBooku.
Link na stiahnutie Macs Fan Control
Vyčistite vetráčiky a vnútro MacBooku – len pre profesionálov
Po určitej dobre môže prach z okolia vo vnútri MacBooku napáchať viac škod ako osohu. Odporúčame tento proces len pri dôkladných znalostiach problematiky MacBooku resp. iba na vlastnú zodpovednosť. Prípadne môžete dať váš MacBook prečistiť do servisu.
Jednoduché riešenie je „prefúknuť“ vetráčiky Macooku stlačeným vzduchom, prípadne ho povysávať.
Vyšší level odborníkov zvládne váš MacBook rozobrať a prečistiť resl. povysávať rozobraný od nánosov prachu a nečistôt.
Odporúčame tieto konkrétne kroky iba profesionálom, resp. školeným technikom, ktorý majú s rozoberaním zariadení skúsenosti.

zdroj fotografií: machmachines.com, apple.com