Nový Apple iPhone 7 a iPhone 7 Plus – kompletné informácie o novinke

Predstavenie a kompletná recenzia nového Apple iPhone 7 a iPhone 7 Plus bola 7.9.2016, kedy boli tieto Apple zariadenia predstavené na WWDC 2016.

Apple predstavil v San Franciscu nový Apple iPhone 7 aj spolu so svojim väčším klonom Apple iPhone 7 Plus. Obidva prístroje majú veľa vlastností rovnakých, rozdeľuje ich len zopár „detailov“. Detaily, ktoré rozhodnú, ktoré zariadenie si kúpite.

wwdc16-about-bill-graham-civic-auditorium-600x380
Nový iPhone 7 bol predstavený na WWDC 2016 v San Franciscu

 

Dizajn Apple iPhone 7

Dizajn nového iPhonu 7 vznikal pod taktovkou Johny Ive, Johny ako skúsený dizajnový guru priviedol na svet nové iPhony s čistým a jemným dizajnom. Dizajn nového iPhonu 7 sa príliš nezmenil oproti dizajnu iPhonu 6/6S a tak Apple len pokračuje v nastolenom trende. Zaoblené hliníkové telo po novom skrýva prúžky na antény efektnejšie a tak už nepretínajú zadnú stranu iPhonu kontrastné pásiky. iPhone 7 si budete môcť kúpiť a objednať v piatich farbách, striebornej, zlatej, ružovej zlatej, matnej čiernej, ktorá nahradila Space Grey (šedú) a novej lesklej čiernej zvanej JET BLACK.

appleportalsk-iphone-7
Dizajn iPhonu 7 je evolúciou dizajnu iPhonu 6/6S, farebné kombinácie sú tiež podobné

 

Výkon iPhonu 7 a veľkosti pamäte

iPhone 7 prichádza s novým, nadupaným hardvérom. O jeho výkon sa stará procesor so 64-bitovovou architektúrou Apple A10 Fusion, ako sme vás už informovali v predchádzajúcich článkoch, ktorý je 40% výkonnejším ako pri iPhone 6S. Apple sa právom hrdí, že sa jedná o najvýkonnejšie zariadenie s iOS na svete. Ponúka až 4-jadrá, dve vysoko výkonné a dve s nižším výkonom, ktoré budú o čosi ekonomickejšie a postarajú sa o 1/5 výkon, teda o tie operácie, ktoré si nevyžadujú zbytočne vysoký výkon. Aj kvôli týmto procesom a využitiu procesora bude o čosi efektívnejšie využívaná batéria a predlží sa jej operačná doba.

Nový procesor A10 v iPhone 7 porovnanie - grafac
Apple iPhone 7 je najvýkonnejší iPhone v histórii

 

Výkon procesora však nieje všetko. iPhone je technologický nadupaný po každej hardverovej stránke. Grafický čip prešie zmenami a je ešte výkonnejší. Konkrétne je schopný priniesť až o 50% viac výkonu ako čip v Apple A9 a až 3X viac výkonu ako v Apple A8. iPhone 7 bude obsahovať 2 GB RAMku a iPhone 7 Plus 3 GB RAMku.

Pamäť iPhonu 7 prešla takisto zmenami a Apple zmenil politiku distribúcie zariadení. Nový iPhone 7 si už nekúpite v 16GB verzii. Základom bude po novom 32 GB verzia, ďalej 128 GB verzia a vrcholom ponuky iPhonov bude verzia s 256 GB pamäťou. Nepotrebujete microSD karty, všetko tak máte vo svojom iPhone.

Displej iPhonu 7

Apple v tomto prepracoval technológiu, ktorú už používa a stavil na osvedčenú klasiku. Nové iPhony osadil klasickými IPS displejmi. iPhone 7 má 4,7″ uhlopriečku s rozlíšením 750 x 1334 px (326 ppi). Väčší 5,5″ model iPhone 7 Plus zase ponúka rozlíšenie FullHD, teda 1920 x 1080 (401 ppi). Ako nás informoval Apple na keynote nové iPhony budú až o 25% jasnejšie s ešte lepším zobrazovaním farieb.

Fotoaparát, video a dvojitá šošovka iPhonu 7

Fotoaparát iphone 7
Fotoaparát iPhonu 7 ponúkne 12 Mpix, stabilizáciu a pri iPhone 7 Plus aj optické priblíženie

 

Už sme si zvykli na trend, ktorý udáva Apple a to je jednoduchosť ovládania a úžasný fotoaparát iPhonov. V tomto prípade to nieje inak a Apple priniesol opäť novinky, ktorými posunul úroveň vyššie. Rozdiel meedzi iPhone 7 a iPhone 7 Plus je aj vo fotoaparáte. Ako fotí nový iPhone? Jednoznačne rýchlo, kvalitne s dobrou hĺbkou záberu. iPhone 7 Plus obsahuje dvojitú šošovku pre ešte kvalitnejšie a lepšie fotografie, iPhone 7 si musí vystačiť len s jednou 12 Mpix ale s optickou stabilizáciou. Nové fotografie budú kvôli novým optikám a softvérom ešte kvalitnejšie a fotoaparát iPhonu bude ešte rýchlejší a pohotovejší ako akýkoľvek iPhone doteraz. Nový čip určený pre fotografovanie a natáčanie videa spracováva až miliardu operácií naraz aby zaznamenal najlepšie a najkvalitnejšie fotografie a videá na vašom iPhone. Jeden z vážnych efektov odprezentovaný aj na Keynote bolo fotenie s rozmazaným (blur) pozadím. Lepšie vyváženie bielej, kontrast ako aj ostatné parametre len posúvajú iPhone medzi fotomobil, ktoré vysoko prekračujú klasické denné používanie a dokážete s nimi fotografovať aj úžasné kvalitné profesionálne fotky. Iphone 7 Plus s dvomi 12 Mpix šošovkami bude mať takisto optickú stabilizáciu ale druhá šošovka bude slúžiť ako teleobjektív na fotografovanie s optickým priblížením 1x,2x,5x a 10 už iPhone priblíži digitálne. Ak radi a veľa fotografujete určite skúste popremýšľať nad kúpou nového iPhonu 7 Plus.

apple-iphone-7-plus-dual-camera
Dvojitá šošovka pre model iPhone 7 Plus a blesk so 4 LED

 

Zmenou v novom iPhone 7 prešiel aj blesk. Tentokrát na miesto 2 diód obsahuje 4 a ešte lepšie fotí v tme. Funkcia blesku tzv. TRUE TONE kedy je kokteil svetiel LED diód namiešaný tak aby zaznamenával na fotke čo najvernejšie farby, posunuli na vyššiu úroveň. Blesk osvetľuje objekty, ktoré fotíte do väčšej diaľky a s ešte s reálnejšími farbami.

Predný Facetime fotoaparát prešiel takisto zmenou a v modeli iPhone 7 a 7 Plus je 7 Mpix s vlastnou stabilizáciou, ktorá má prispieť k zlepšeniu kvality prenosu videohovorov cez Facetime alebo selfie fotografií, ktoré sú stále masívne rozšírené.

Stereo reproduktory a dôvod prečo nový iPhone 7 nemá 3,5 mm audio jack

Apple Ear Pods s Lightning konektorom pre iphone 7
Apple EarPods s Lightning konektorom pre iPhone 7

 

Ako sme už písali iPhone 7 a iphone 7 Plus sa nadobro rozlúčili s 3,55 mm jackom na slúchadlá. Na Apple Evente pri predstavení iPhone 7 vysvetlili aj dôvody prečo. Po novom budú v balení slúchadlá Ear Pods s Lightning konektorom, prípadne si môžete kúpiť nové bezdrôtové Apple Air Pods alebo novo predstavené bezdrôtové Beats. To, že nový iPhone nebude mať 3,5 mm jack berieme skôr ako výhodu. Nevýhodou, ktorú si nevieme predstaviť pri novom iPhone 7, že ako budeme počuvať hudbu keď napr. budeme nabíjať iPhone cez Lightning konektor. Po starom s 3,5 mm jackom by to nebol problém. Zdá sa, že kvôli technologickému pokroku sa niektorých zvykov budeme musieť zbaviť. Pre majiteľov starších slúchadiel to absolútne nič neznamená nakoľko Apple bude distribuovať redukciu z Lightning na 3,5 mm jack.

Prvým dôvodom prečo bol odstránený 3,5 mm audio vstup bol Lightning konektor. Lightning konektor totižto zabezpečuje digitálny a nie analógový prenos zvuku. Tým pádom je prenos kvalitnejší. Lightning konektor sám o sebe napája slúchadlá a takisto dokáže lepšie zabezpečiť výhody slúchadiel nového smeru, ktorým sa Apple vybral.

Druhým dôvodom bolo technologické napredovanie, pretože 3,5 mm jack na audio vstup tu bol s nami už dlho a Apple sa rozhodol napredovať a posunúť úroveň vyššie. Prípadne udať trend a masívnejšie rozšíriť bezdrôtové slúchadlá. Veď je 21. storočie.

Tretí dôvod pre absenciu 3,5 mm jacku je boj o vnútorné miesto v iPhone. Ak chce Apple priniesť vždy lepšiu batériu, väčší čip, nové featurky ako napríklad HOME BUTTON s odozvou, ktorý nebude mechanický, to všetko je o tvrdých kompromisoch v oblasti rozloženia ovládacích prvkov vo vnútri iPhonu. Bohužiaľ 3,5 mm audio jack padol ako obeť a musel sa odporučiť. Pre Apple už je len história.

Nové bezdrôtové Apple Air Pods
Nové bezdrôtové Apple AirPods. Dizajnom príbuzné k Apple EarPods

 

Stereoreproduktory budú v novom iPhone tvorené tak, že slúchadlo pre telefonovanie bude slúžiť ako jeden reproduktor a druhý reproduktor  na spodnej strane iPhonu ako druhé stereo slúchadlo. Po novom bude o 25 % hlasnejšie.

Nový iPhone 7 bude vodeodolný podľa štandardu IP 67

Apple oceňuje koľko peňazí sme ochotní zaplatiť za jeho zariadenia (apple produkty nepatria medzi tie lacné) a tak sa rozhodol vyjsť svojim zákazníkom v ústrety. IP 67 odolnosť voči vode má pomôcť zabrániť nehodám a utopeným telefónom, ktoré sa niekedy úplne zbytočne zničia a najmä vtedy k to najmenej očakávate. Apple sa takto posunul bližšie k potrebám svojcih zákazníkov a dorovnal niektoré smartfóny konkurencie napríklad Samsung, CAT. iP 67 ako ingress protection je určitý systém naa základe ktorého sa označuje odolnosť zariadenia voči vniknutiu iných cudzích telies (väčšinou prachu a vode).

iphone-7-waterproof
Nový iPhone 7 a iPhone 7 Plus je vodeodolný a prachuodolný podľa certifikátu IP 67

 

Nový iPhone 7 nieje VODOTESNÝ, ale vode odolný. Klasické orosenie vodou, dážď a maximálne ponorenie do vody na 30 minút do jmetrovej hĺbky by nemalo s vašim iPhonom urobiť nič – voči tomu je chránený.

Cena a dostupnosť iPhone 7 a iPhone 7 Plus na Slovensku a v Českej republike

Cena je nastavená v rovnakej výške ako bola cena predchádzajúceho modelu iPhone 6S  (649 amerických dolárov) a 6S Plus (749 amerických dolárov). Každá vyššia verzia bude o 100 dolárov drahšia. Jediný rozdiel platí pre verziu JET BLACK (čierna lesklá), ktorý bude dostupný len vo verzií 128GB a 256GB. Zmenou prejde aj cenová politika Apple so súčasnými modelmi iPhone 6S a iPhone 6S Plus, ktoré už nebudú dostupné v inej verzii ako 32 GB a 128 GB.

Nový iPhone 7 a iPhone 7 Plus si môžete predobjednať od 9. spetembra 2016 a kúpiť na výhradných trhoch od 16 septembra. U nás na Slovensku a v Českej republike bude iPhone 7 dostupný až v druhom kole Apple distribúcie a to po 20. septembri 2016.

dostupnosť a distribúcia nového apple iphone 7
Distribúcia iPhonu 7 do jednotlivých krajín, nechýba Slovensko a Česká republika

Záver a odporúčanie ApplePortal.sk

Na záver musíme podotknúť, že Apple priniesol veľmi kvalitné zariadenie, ktoré je výrazne lepšie vo všetkom od svojich predchodcov. Tlieskame a pozitívne hodnotíme progres a vývoj, ktorým sa Apple vydal. Nezaspal dobu a prinútil svojich inžinierov vydať zo seba maximum a priniesť nové trendy ako aj zadať si nové ciele. Opäť sme sa vrátili do dôb Steva Jobsa, kedy Apple napredoval a udával trendy a nie len dobiehal konkurenciu…

Všeobecne sa jedná o veľmi kvalitné zariadenie a zatiaľ podľa predstavenia sme určite zvedaví na reálnu recenziu, ktorú pre vás v čoo najkratšej dobe určite pripravíme a odporúčame iPhone 7 hlavne pre majiteľov iPhone 6 a starších iPhonov, ktorí zmeny vo výkone a rýchlosti výrazne a pozitívne ocenia.

 

Technické údaje Apple iPhone 7 a Apple iPhone 7 Plus

 

Apple iPhone 7 Apple iPhone 7 Plus
Rozmery 138,3 × 67,1 × 7,1 mm 158,2 × 77,9 × 7,3 mm
Hmotnosť 138 g 188 g
Uhlopriečka displeja 4,7 palca 5,5 palca
Displej a rozlíšenie IPS LCD, 750 × 1 334 bodov (326 ppi) IPS LCD, 1 080 × 1 920 bodov
Čipset Apple A10 Fusion Apple A10 Fusion
Operačná pamäť RAM 2 GB 3 GB
Pamäť 32/128/256 GB 32/128/256 GB
Fotoaparát 12 Mpx, f/1.8, OIS 12 Mpx, f/1.8, OIS, druhá šošovka f/2.8
Predná FACETIME kamera 7 Mpx, f/2.2 7 Mpx, f/2.2
Operačný systém iOS 10 iOS 10
Orientačná cena s DPH od 749 eur od 899 eur

 

zdroj: apple.com

How to whitelist website on AdBlocker?

How to whitelist website on AdBlocker?

  1. 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  2. 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  3. 3 Refresh the page and start browsing the site