O konkurenčnom boji Apple a Samsung sa popísalo mnoho. Patentová vojna medzi týmito dvoma technologickými gigantmi pokračuje aj po niekoľkých rokoch a nevyzerá to na jednoznačný pokus o zmier. Tento aktuálny spor siaha až do roku 2011, kedy kalifornský Apple zažaloval juhokórejský Samsung za kopírovanie priemyselného dizajnu iPhone. Jednoznačne súd vyhlásil v roku 2012, že nešlo o „inšpirovanie sa“ ale o klasické okopírovanie dizajnu a funkcionality. Súd nariadil Samsungu zaplatiť odškodné vo výške jednej miliardy amerických dolárov, ale Samsung sa odvolal. Tak nastala séria žalôb zo strany Samsung na Apple a zo strany Apple na Samsung. Po vzájomnom ping pongu súdnych konaní a žalôb, bola nakoniec v roku 2015 táto suma zredukovaná na 500 miliónov dolárov v prospech Apple, tu vznikol aj HOAX a virálny vtip, že Samsung poslal údajne 30 kamiónov a zaplatil svoj dlh jednej miliardy v 5 centovkách.
Samsung napokon zaplatil 548 miliónov. Spor však naďalej pokračuje a Samsung sa voči tejto čiastke odvoláva.
Dôvody sporu alebo ako Apple nastolil trend
Apple prišiel na trh so svojim smartfónom iPhone 2G v roku 2007. Naštartoval novú vlnu dizajnu a funkcionality, ktorou sa „inšpirovali“ ostatní výrobcovia a vytvoril s segment na trhu, ktorý predtým neexistoval.
Áno bol to práve Apple, ktorý vytvoril niečo, čo dokázal aj efektne marketingovo podporiť a následne predať. Jednoduchou optikou sa môže zdať, že Samsung stavil na štýl kopírovania Apple a zviezol sa na vlne. Čo urobil Apple, to Samsung následne vydal s malým oneskorením. Keď Apple vyrábal čierny a biely iPhone 3GS alebo 4/4S, tak Samsung vyrábal v rovnakých farebných kombináciách svoj vtedajší model Samsung Galaxy S2. Apple prišiel s model iPhone 5S s farebnou kombináciou Champagne Gold (zlatá) tak ostatní vrobcovia ako aj Samsunng zistili, že je to dobrý nápad, tak začali produkovať smartfóny aj v zlatej farbe. Apple začal s modelom iPhone 4 a 4S používať materiály ako kov a sklo, ostatní výrobcovia pomaly prešli z plastových materiálov na kov (hliník) prípadne sklo.

Poznáme vtipný obrázok zo stránky 9gag.com kedy si fanúšikovia Apple vystrelili zo Samsungu, keď sa CEO Apple Tim Cook priznal k tomu, že je gay, „tak keď riaditeľ Apple je Gay, tak Samsung CEO je viac GAY a navyše je aj vodotesný“ 😀 tým sa snažili fanúšikovia poukázať na trend Samsungu v kopírovaní Apple.
Apple ako trendsetter vývoja mobilných technológií udáva smer už dlhodobo. Veď si pamätáme uvedenie iPhonu 2G z roku 2007, kedy Steve Jobs slávnostne uviedol pred verejnosťou gesto zoomovania dvoma prstami „pinch to zoom“ ako aj výbavu a aplikácie, ktoré obsahoval prvý iPhone (Google mapy, prehľad akcií na burze, hudobný prehrávač iPod, plnohodnotný internetový prehliadač Safari atď.), aj vďaka tomu, dnes trh so smartfónami vyzerá tak ako vyzerá. Nič zásadné ostatní výrobcovia nevymysleli v tom najhlbšom a najzákladnejšom obvládaní a fungovaní smartfónov od čias Steva Jobsa a Apple iPhone.
Niektorí výrobcovia smartfónov sa trendu, ktorý nastoli Apple držia viac, iní menej. Poznáme prípady, keď HTC so svojim aktuálnym modelom HTC 10 sa až nápadne podobá na iPhone 6. Samsung Gaaxy S6 a S7 sa takisto podobá materiálmi,, konštrukciou, umiestnením ovládacích prvkov na iPhone. Samsung Earphones slúchadlá sa takisto nápadne podobajú na Apple Earpods, dokonca aj názov majú podobný. Takýchto prípadov je veľa, ostáva nám len rozlišovať čoje kvalita a kreatívne myslenie a čo je kopírovanie. A to jedno z nich podporiť nie malou sumou za kúpu nového smartfónu.

Záverečné konštatovanie
Kopírovaniu sa neubránime, bohužiaľ sa nás týka v každom segmente. Čo je podstatné, že osvetu sa rozhodli šíriť viaceré veľké spoločnosti a aj svetové kapacity a postavili sa v tomto spomínanom súdnom spore na stranu Apple – nieje ich málo. Medzi nich patria ľudia zo značiek ako American Airlines, Coca-Cola, Ford, General Electric, Google, IBM, Lenovo, Louis Vuitton, NASA, Nike, Polaroid, Porsche, Starbucks, Xerox a dokonca bývalí zamestnanci Samsungu. Viaceré známe osobnosti napríklad Norman Foster a Calvin Klein sa takisto postavili na stranu Apple.